Każdy dzień jest podróżą
przez historię

O mnie – Mateusz Konieczny

Z wykształcenia geograf i historyk, miłośnik heraldyki, genealogii i kartografii, którego pasją jest malowanie herbów, drzew genealogicznych oraz map. Samouk, który sztuką malowania zainteresował się 15 lat temu, dość nieoczekiwanie, ale jak się okazało, było to strzałem w dziesiątkę, bowiem fascynacja w połączeniu z cierpliwością, nadają dziś rękodziełom pewną niepowtarzalność i wyjątkowość. Metodą „krok po kroku” twórca realizował kolejne swoje prace i pomysły, które zaczęły podobać się innym osobom. To dało sygnał i powód, by powstała strona, ukazująca warsztat artystyczny autora. 

Wykonuję następujące rękodzieła:

Herby

   Wśród herbów, które zwykle autor maluje, należy wskazać rodowe, miejskie, ziemskie i niekiedy państwowe, także w połączeniu z mapami heraldycznymi i geograficznymi. Herby malowane techniką akrylową bądź akwarelową powstają na drewnie, płótnie lub papierze akwarelowym, rzadziej na papierze czerpanym. Uzupełnienie stanowi zastosowanie tuszu, który załatwia sprawę wszelkich pojawiających się tekstów. Na życzenie Klienta można tło herbu zamalować dowolnym kolorem bądź pozostawić je naturalnym. Kształt podkładu malarskiego może stanowić prostokąt, kwadrat lub owal. Pojedyncze herby są malowane zazwyczaj w formacie od A4 do A2. Na życzenie Klienta, przy większej ilości herbów, można zastosować format A1. 

Wszystkie herby są odpowiednio zabezpieczone, np. werniksem. Mogą być specjalnie postarzone. Istnieje możliwość umieszczenia pod herbem dodatkowego napisu, dewizy bądź okalającego herb wieńca. 

Legendy herbowe

   W  legendach herbowych ukryta jest geneza powstania danego herbu np. Odrowąż, oparta często na pewnej legendzie. To rękodzieło wykonywane jest zazwyczaj na papierze akwarelowym lub papierze czerpanym. Boki i rogi formatu A3 są zdobione motywami roślinnymi. Sam herb znajduje się zwykle w prawym rogu bądź na środku. Znaczną część wypełnia tekst pisany gotykiem. 

 Role herbowe

  Role herbowe stanowią zestaw od kilkunastu do nawet kilkuset herbów ułożonych w różnych konfiguracjach, wypełniając praktycznie całą powierzchnię materiału, na których są wykonane. Są to tematyczne zestawy herbów np. herby szlachty polskiej na Mazowszu,  herby powiatowe Hesji czy herby miast województwa śląskiego. Innym przykładem mogą być herby rodów królewskich Europy albo terytoriów zamorskich Francji. Role herbowe (zbiory) wykonywane są zwykle na dużych formatach (od A2 do 2A0) płótna lub płyty malarskiej techniką mieszaną (akryl, akwarela, tempera). 

Drzewa Genealogiczne

   Drzewa genealogiczne, zwane niekiedy wywodami genealogicznymi stanowią jedne z najczęściej wybieranych przez Klienta rękodzieł, które zdobią wnętrza domów, biur czy też urzędów. Wykonywane są technikami mieszanymi, zwykle akwarelą i akrylem. Stanowią niezwykłą, przepiękną formę prezentowania historii rodzinnej, wzbogaconą ciekawą treścią. Wykonywane są na średnich, dużych bądź bardzo dużych formatach ( od A3 do A0 lub większe), w zależności od liczby członków rodziny. Szata graficzna jest uzupełniona o dodatkowe elementy jak np. pejzaż w tle, herb rodowy, mapę czy dom rodzinny. W punkcie centralnym zazwyczaj znajduje się drzewo z konarem, gałęziami, liśćmi ale może ono przybrać również postać wachlarzu. Na tarczach herbowych, wstęgach, owalach czy figurach geometrycznych zawarte są informacje o członkach rodziny (imię i nazwisko, data urodzenia, data śmierci, stopień pokrewieństwa). Z uwagi na mnogość elementów i stopień skomplikowania, czas na powstanie takiego rękodzieła jest ustalany indywidualnie z Klientem. 

Mapy heraldyczne

   Mapy heraldyczne to przepiękne dzieła, wykonywane w dwóch wersjach. Pierwsza z nich ukazuje mapę w centrum, wokół której widnieją namalowane herby, których nazwy wykonane są pismem gotyckim. Jeśli tematyka dotyczy np. miast danego regionu czy państwa, to dodatkowy elementem wypełniającym taką mapę może być zamieszczenie mini flag, umiejscowionych zgodnie z położeniem geograficznym miasta. Druga wersja przedstawia mapę, na którą bezpośrednio naniesiono herby. Mapy heraldyczne są wykonywane technikami mieszanymi na formatach nie mniejszych od A2, zwykle na płótnie bądź płycie malarskiej. 

Mapy batalistyczne (bitewne)

    Te nietuzinkowe rękodzieła, znajdują swoich odbiorców wśród pasjonatów historii bitew i wojen. Wykonanie ich stanowi duże wyzwanie. Dzieło składa się z mapy zawartej w centralnej części, na którą naniesione zostają pozycje wojsk, biorących udział w walce. Mapa wzbogacona jest o szereg elementów geograficznych (rzeki, drogi, zabudowa, szata roślinna, punkty kulminacyjne itp.). Sylwetki formacji wojskowych oraz samych dowódców znajdują się po obu stronach, w górnej części rękodzieła. Uzupełnieniem mogą być herby, rodzaje broni zastosowanej w bitwie oraz opis przebiegu działań wojennych. Takie mapy wykonywane są technikami mieszanymi wraz z dodatkiem tuszu. Formaty do nich zastosowane zaczynają się od A2 w górę. Materiałem jest zazwyczaj płótno lub płyta malarska, niekiedy drewno lub sklejka. By nadać im szczególny charakter, są często postarzane patyną. 

Dzieje regionów i miast 

    Rękodzieła te przenoszą nas do ułożonej chronologicznie historii miasta czy regionu.  Stanowią doskonałą dekorację w biurach, urzędach jak i domach. To nietuzinkowy upominek dla wszystkich, którzy czują silną więź z danym miejscem. Mogą one przybrać najróżniejsze formy prezentacji, począwszy od przypominającego drzewo genealogiczne wywodu, przez schemat liniowy, wachlarz po tekst ujęty w ramie, obejmujący najważniejsze wydarzenia. W punkcie centralnym może być również namalowany herb czy mapa miasta lub regionu, z którego wychodzą linie proste bądź gałęzie imitujące drzewo. Może to być również wieniec oplatający taki herb bądź mapę, którego liście wypełnione są datami różnych wydarzeń. Góra lub dół pracy może być wypełniona panoramą miasta, pejzażem czy jakimś obiektem, który stanowi symbol tego miejsca. Techniki zastosowane w takich rękodziełach to przede wszystkim akryl i akwarela. Materiał może stanowić płótno, płyta malarska, papier akwarelowy bądź drewno. Są to zwykle duże prace, zatem potrzeba formatu od A2 i więcej. Wyjątek stanowi historia ujęta w samym tekście, bez innych elementów, gdzie można zastosować format A3. 

Mapy historyczne

     To kolejne piękne rękodzieła, przedstawiające zarówno te wielkie imperia jak i mniejsze państwa, krainy historyczne czy plany miast i twierdz, istniejące w poprzednich stuleciach. Mapy wypełnia bogata treść, zdobione mogą być szeroką paletą kolorów ale również ukazać je można poprzez zastosowanie jednej barwy i jej cieniowanie. Dzieło wypełnia tytuł, legenda, róża wiatrów, niekiedy herb oraz zarys dziejów takiego państwa, królestwa czy imperium. Innym sposobem może być przedstawienie zmian granic państwowych na przestrzeni wieków. To nie lada gratka dla miłośników historii i kartografii jednocześnie.  Techniki stosowane przy wykonaniu tych wyjątkowych map to przede wszystkim akryl, gwasz i akwarela. Najlepszym materiałem do namalowania takiego dzieła jest  płótno bądź płyta malarska w formacie od A2 i więcej. 

Mapy geograficzne

   Mapy geograficzne od zawsze cieszyły się szerokim zainteresowaniem wśród dużej grupy miłośników kartografii. Stanowią niewątpliwie piękny prezent okolicznościowy. Wśród najczęściej wybieranych map geograficznych, które maluje autor są mapy świata wraz z podziałem na państwa, mapy kontynentów, państw, regionów, miast a także często wysp. Mapy malowane są zarówno przy zastosowaniu jednego koloru jak i całej gamy barw. Często prezentują różne zjawiska, choćby podział administracyjny czy ukształtowanie terenu, system rzeczny, jeziora i ich barymetrię, przebieg pasm górskich i punkty kulminacyjne a także mapy formacji roślinnych i rzeźby terenu. Dużym zainteresowaniem cieszą się mapy państw, miast  czy regionów, obok których umieszczone są herby. Wtedy mapa zwykle jest jednolitego koloru, poniżej której w ramce zawarte są podstawowe informacje o danym miejscu. Wszystkie mapy wykonywane są technikami mieszanymi (akryl, tempera czy akwarela, rzadziej olej), do napisów stosuje się tusz kreślarski. Materiał na którym zazwyczaj powstają to płótno, płyta malarska, papier akwarelowy, drewno i sklejka. Formaty map zaczynają się od A3 i więcej. Czas na wykonanie rękodzieł tego typu jest bardzo zróżnicowany z uwagi na wielorakość i stopień skomplikowania. Efekt końcowy rekompensuje czas oczekiwania na rękodzieło. 

Mapy Fantasy

  Mapy fantasy to kolejny przykład rękodzieła, jakie pojawia się w mojej pracowni. Nie ma w nich praktycznie żadnych ograniczeń a ich powstawanie bazuje na mojej wyobraźni. W trakcie ich kreślenia pojawiają się w głowie różne scenariusze, zmyślone nazwy, elementy mapy, które za każdym razem sprawiają, że są nie do powtórzenia. Maluję je przede wszystkim tuszem kreślarskim czarnym, rzadziej nakładając inne kolory. Powstają przede wszystkim na papierze akwarelowym, rzadziej na płótnie lub drewnie, w różnych rozmiarach. Jestem jednocześnie otwarty na propozycję Klienta, który może mi podrzucić jakieś wskazówki, co do wyglądu takowej mapy, która gdzieś po drodze narodziła się w jego myślach. Czas na ich wykonanie zwykle mieści się w zakresie od 2 do 6 tygodni, w zależności od wielkości i szczegółowości. 

Sportowe historie

  Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów, którzy szeroko interesują się różnymi dyscyplinami sportowymi, także Arthekagen wykonuje tego typu prace. Mogą to być np. dzieje klubu sportowego, igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata w piłce nożnej, krajowe mistrzostwa, rankingi najlepszych sportowców w danej dyscyplinie, sylwetki i biografie wybitnych sportowców itp. Namalowanie tego typu prac jest niekiedy bardzo czasochłonne ale końcowy rezultat pozwala utwierdzać się w przekonaniu, że warto poświęcić takim rękodziełom czas. Techniki malowania są mieszane. Materiał, na którym zazwyczaj powstają to płótno, drewno i papier akwarelowy. Ze względu na dużą ilość informacji, szerokie zastosowanie ma tusz kreślarski. Najmniejsze z prac są w formacie A3. 

 Technikami malarskimi, które stosuję, są przede wszystkim farby olejne, akrylowe oraz tusz. Niekiedy używam również akwareli. Przy wykonywaniu rysunków wykorzystuję piórko i węgiel. Ze względu na duże zróżnicowanie wykonywanych rękodzieł, ich stopień trudności, detaliczność i rozmiary, czas oczekiwania na gotowe dzieła waha się od około 2 tygodni do kilku miesięcy. Dlatego proszę o składanie zamówień z dużym wyprzedzeniem. Obowiązuje kolejność zgłoszeń w realizacji zamówień.

W czasie całego procesu malowania, jestem w stałym kontakcie z Klientem, gdzie w międzyczasie przesyłane są do niego kolejne etapy pracy, by ewentualnie coś skorygować, zmienić itd. Po otrzymaniu zlecenia wykonuję projekt, szkic, rysunek (1-5 dni), następnie przygotowuję podkład, na którym zostanie wykonana praca, zaś kolejnym krokiem jest już malowanie rękodzieła.

Końcowy etap polega na zabezpieczeniu werniksem i innymi środkami chemicznymi, pracy, która może zostać postarzona patyną, nadając tym samym efekt spękań.